کشور در زمينه علمي از برنامه پنجم توسعه فراتر رفت/ لزوم تحقق نظام پايش و ارزيابي علم و فناوري


بازدید صفحه: 3923
نوشته شده توسط: وحيد تاج مهر
آخرین تغییر: چهارشنبه 28 بهمن 1394 - 11:30 ب.ظ
زمان/تاریخ انتشار: پنج شنبه 29 بهمن 1394 - 07:29 ق.ظ

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي :
کشور در زمينه علمي از برنامه پنجم توسعه فراتر رفت/ لزوم تحقق نظام پايش و ارزيابي علم و فناوري
رييس فراكسيون دانشگاهيان مجلس با اشاره به جايگاه نخست ايران در توليد علمي در منطقه تصريح کرد: اين روند رو به رشد حاکي از آن است که کشور در زمينه علمي حتي توانسته از برنامه توسعه پنجم نيز فراتر رود.
دكترعليرضا منادي با اشاره به اينکه ايران از لحاظ توليد علمي در جايگاه نخست منطقه قرار دارد، گفت: مراکز علمي و تحقيقاتي مطرح در دنيا در آمارهاي خود به اين نکته اذعان دارند که ايران از نظر توليد علم و فناوري در جايگاه نخست منطقه قرار دارد؛ اين در حالي است که در برنامه پنجم توسعه کشور دولت موظف شده بود به گونه اي برنامه ريزي کند که تا پايان برنامه، حداقل به جايگاه رتبه دوم در منطقه در اين زمينه برسد.

نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسکو در مجلس شوراي اسلامي افزود: اين روند رو به رشد حاکي از آن است که کشور در زمينه علمي حتي توانسته از برنامه توسعه پنجم نيز فراتر رود.
ايشان در ادامه به بند ديگري از برنامه توسعه پنجم مبني بر استقرار نظام يکپارچه پايش و ارزيابي علم و فناوري کشور اشاره کرد و گفت: اين نظام در برنامه چهارم توسعه نيز مطرح شده بود اما اجرايي نشد ولي در حال حاضر وزارت علوم به دنبال آن است تا اين کار را انجام دهد؛ هرچند بعيد به نظر مي رسد تا پايان مدت برنامه پنجم قابل تحقق باشد.
دكترمنادي بيان کرد: گزارش ها و آمارهايي در خصوص کم و کيف اين مساله به کميسيون آموزش مجلس ارائه شده است اما به صورت عملياتي نبوده و در حد پيش نويس آن نظام مورد نظر، باقي مانده است.
اين نماينده مجلس ادامه داد: استقرار نظام يکپارچه پايش و ارزيابي علم و فناوري کشور به منظور رصد وضعيت علمي کشور در مقياس ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي و نيز تعيين ميزان دستيابي به اهداف اسناد بالادستي مبتني بر نظام فراگير و پوياي آمار ثبتي طراحي شده بود.
عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بيان اينکه تحقق اين نظام ضروري است، گفت: اگر اجراي اين نظام مدنظر قرار گيرد، مجلس نيز خواهد توانست اظهارنظرها و تصميمات خود را در عرصه علم و فناوري بر آمار و مستندات مرکز آمار و وزارت علوم متمرکز کند تا تظام آموزش عالي کشور در يک مسير مشخص حرکت کند.

 


نظرات:

خوش آمديد

به وب سايت رسمی دكتر عليرضا منادی سفيدان، استاد دانشگاه و نماينده سابق مردم شریف تبريز، اسكو و آذرشهر خوش آمديد. اين وب سايت توسط دفتر نمایندگی دوره ای ايشان مديريت و بروزرسانی می گردد.

 

 ما را در اینستاگرام، دنبال کنید.

 

ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟
Skip Navigation Links